Историята на града.
Посветен на 140 годишнината от обявяването на София за столица, разказът се движи по времевата линия от първите регистрирани артефакти в софийското поле от 6000 г. пр. Хр. до последните събития от наши дни.
Гледай от цял свят. Документален, 2018 г., 105 мин., цветен, HD, не съдържа насилие, българско аудио, английски субтитри. Режисьори Мишо Ланджев и Камен Воденичаров. Продукция на „Камен Во Студио“.
Със субтитри на:
„Един виден представител от публиката в Русия изрази мнение, че филма задължително трябва да влезе в учебната програма на училищата както в България, така и в Русия и всички единодушно се съгласиха с него.“ - Зорница Петкова, представител на филма
Block Quote
Обслужваме българи от цял свят.
Филмът представя откритията в археологията, архитектурата и градоустройството, постиженията в науката и изкуствата през различните епохи на съществуването на града.
Лентата показва най-ярките събития и факти, ролята на личностите и хората, населявали града в продължение на 8000 години.
Минералните извори, планината Витоша, плодородните полета и горите, пълни с живот, привличат древните траки и келти. Зрителят вижда инфраструктурните проекти на римските императори, уменията в живописта, занаятите на българите, разрушенията и градежите на мюсюлманите, борбите и съжителството на религиите и изграждането на съвременния облик на българската столица.
Филмът включва документални кадри от архива на Българска национална филмотека, актьорски възстановки на лица и събития от историята на града, 2D и 3D анимации от отминали времена.
„Всички изгледаха филма с много внимание и после ми задаваха въпроси около 30 мин. Голяма част от тях бяха за работата по филма. Имаше много коментари и похвали относно професионализма, с който е направен. Изразиха надеждите си, че връзките между двете страни отново ще станат толкова топли, колкото са били. Всички на фестивала, а и извън него, много спонтанно и искрено изразяваха радостта си, че виждат човек от България сред тях. Определено се усещаше любов и радост към мен като представител на екипа и на България, както и дълбока благодарност, че са гледали „105 минути София - историята на града“.
Един виден представител от публиката изрази мнение, че филма задължително трябва да влезе в учебната програма на училищата както в България, така и в Русия и всички единодушно се съгласиха с него.
Вследствие на това фестивално участие, филмът беше поканен и на други руски фестивали.“
Зорница Петкова, представител на филма